Σαν σήμερα στις 16 Οκτωβρίου του 1937 #1

Σαν σήμερα στις 16 Οκτωβρίου του 1937 η Celtic κερδίζει 4-3 την Queen's Park, μπροστά σε 12.000 θεατές στο Parkhead.
Ο William Martin είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 12’ για να ισοφαρίσει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο θρυλικός Jimmy McGrory.
Ο Martin (που είναι κι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την Queen’sPark) σκόραρε ξανά στο 24’ , για να ισοφαρίσει ο Malcolm MacDonald για τη Celtic και το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 2-2. O Johnny Crum έδωσε το προβάδισμα για τη Celtic που έκανε το 4-2 με αυτογκόλ του R. G. D. Gordon. Ο Kyle μείωσε στο 75’ για τους γηπεδούχους.
Το γκολ του McGrory  (φωτό) ήταν το τελευταίο γκολ του με τη φανέλα της Celtic, στο τελευταίο του παιχνίδι  με τους Bhoys. O μοναδικός McGrory είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Βρετανικού ποδοσφαίρου -και φυσικά της Celtic-  έχοντας σημειώσει 550 γκολ σε 547 εμφανίσεις.
Τον αποκαλούσαν "Ανθρώπινη τορπίλη",  "Γοργόνα"(για τις εντυπωσιακές κεφαλιές του) και "Χρυσή κρούστα"!
Κατέκτησε με τη Celtic, 3 πρωταθλήματα και 5 κύπελλα Σκωτίας, 4 κύπελλα Γλασκώβης και 3 κύπελλα Γλασκώβης φιλανθρωπικού χαρακτήρα, ενώ ήταν και ο προπονητής των Bhoys στο ιστορικό 7-1 επί των Rangers στον τελικό του σκωτσέζικου League Cup το 1957.
Έπαιξε 7 φορές με την εθνική Σκωτίας σημειώνοντας 6 γκολ.