Με Keatings οι Hibs, 2-1 τη Livingston

Με δύο γκολ του James Keatings στο δεύτερο ημίχρονο η Hibernian νίκησε 2-1 τη μαχητική Livingston, μπροστά σε 7.801 θεατές στο Easter Road.
Oι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά οργανωμένοι κι έβγαιναν επικίνδυνα με αντεπιθέσεις, άντεξαν όμως μόλις ένα ημίχρονο, με τους Hibs να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.
Ο McGinn με εξαιρετική μπαλιά στο 52’ έδωσε την ευκαιρία στον Keatings να ανοίξει το σκορ και στο 69’΄ο άσος των Hibs διπλασίασε τα τέρματα του. Άγγιξε μάλιστα ένα δεύτερο σερί hat-trick (είχε κάνει την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη St Mirren), όμως το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Livingston μείωσε με τη Sheerin στο 87’ χωρίς να καταφέρει κάτι καλύτερο.
Οι Hibs έφτασαν στην 8η σερί νίκη τους, μετρώντας 14 ματς χωρίς ήττα και πλησίασαν στους 2 βαθμούς τους πρωτοπόρους Rangers, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.
HIBERNIAN: Oxley, Gray, McGregor, Fontaine, Stevenson, Fyvie, McGinn, Henderson (Bartley 75), Keatings, Boyle (McGeouch 54), Cummings (Feruz 83).
LIVINGSTON: McCallum, Neill, Gallagher, Gordon, Longridge, Millen, Gibbons, da Encarnação Pires Faria (Georgiev 83), Hippolyte (Buchanan 68), Pittman, White (Sheerin 83).