Σαν σήμερα στις 6 Φεβρουαρίου του 1954 #7

Σαν σήμερα στις 6 Φεβρουαρίου του 1954 η Celtic βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Hearts μπροστά σε 47.519 θεατές στο Tynecastle για να καταφέρει να ισοφαρίσει σε 2-2 με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Mike Haughney. Οι Bhoys έχασαν άδικα 3-2 με γκολ που σημείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Wardhaugh. Ο κυνηγός της Hearts έπεσε πάνω στο goalkeeper της Celtic, Hunter και με αγκωνιά τον πέταξε στο τέρμα. Ο Hunter πρόλαβε πάντως να διώξει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή αλλά το γκολ κατακυρώθηκε από το διαιτητή JP Barclay.
Ακολούθησαν διαμαρτυρίες κι ένας οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Hearts πήρε τη νίκη με 3-2 κι άφησε 7 βαθμούς πίσω της τη 2η Queen of the South που είχε 26 βαθμούς, με τη Celtic να είναι στην 3η θέση με 25. Στη φωτό ο Mike Haughney που πέτυχε τα δύο γκολ της Celtic.