Σαν σήμερα στις 25 Μαρτίου του 1984 #7

Σαν σήμερα στις 25 Μαρτίου του 1984 η Celtic χάνει 3-2 στην παράταση από τους Rangers στον τελικό του League Cup, στο Hampden Park, μπροστά σε 66.369 θεατές. Οι Rangers άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ally McCoist στο 44’ και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 61’ με τον ίδιο παίκτη. Η Celtic κατάφερε όμως να φέρει το ματς στα ίσα με τα γκολ των Brian ΜcClair στο 67’ και Mark Reid (με πέναλτι) στο 89’, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Το τρίτο πέναλτι του τελικού εκτέλεσε στο 104’ ο Ally McCoist, με τον Pat Bonner να αποκρούει όμως ο επιθετικός των Gers έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παίρνοντας το rebound για να ολοκληρώσει το hat-trick του, δίνοντας έτσι το τρόπαιο στην μπλέ πλευρά της Γλασκώβης.