Εντυπωσίασαν οι νέοι της Celtic, 5-1 την Annan Athletic

Στο νέο αναβαθμισμένο από φέτος Challenge Cup (IRN-BRU Cup σύμφωνα με τον σπόνσορα) συμμετέχουν κι οι ομάδες κάτω των 20 των συλλόγων της μεγάλης κατηγορίας κι η συγκεκριμένη της Celtic ήταν εντυπωσιακή στην πρεμιέρα της στο θεσμό. Οι νέοι της Celtic συνέτριψαν με 5-1 την Annan Athletic στο Cappielow, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Rabin Omar με βολίδα έστειλε τη μπάλα να βρεί το δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα στα 56’’, όμως η συνέχεια ανήκε στους νέους της Celtic. Oι Bhoys γύρισαν το ματς μέσα σε 4 λεπτά με γκολ των Aidan Nesbitt  στο 20’ και Regan Hendry στο 24’. Ο Jack Aitchison έκανε με κεφαλιά το 3-1 στο 40’ για να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Nesbitt στο 70’. Ο Paul Joseph Crossan στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για τους νέους της Celtic.