Σαν σήμερα στις 19 Ιανουαρίου του 2016 #10

Σαν σήμερα στις 19 Ιανουαρίου του 2016 η Celtic διασύρει με 8-1 τη Hamilton στο Celtic Park κι αφήνει 6 βαθμούς πίσω της τη δεύτερη Aberdeen. Το ματς είχε τελειώσει από το 10’ όταν η Celtic προηγήθηκε 3-0, ενώ το σκορ είχε γίνει 5-0 στο 34’Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4’ με κεφαλιά του αμυντικού Mikael Lustig μετά από σέντρα του Stuart Armstrong, για να γίνει το 2-0 στο 9’ με σουτ του Nir Bitton. Στο επόμενο λεπτό ο Tom Rogic έκανε το 3-0 όταν στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα άλλαξε πορεία στον Michael Devlin και κατέληξε στα δίχτυα. Ακολούθησαν δύο γκολ σε 12 λεπτά από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Leigh Griffiths. O Gary Mackay-Steven ήταν ο δημιουργός του πρώτου στο 22’ για να έρθει στο 34’ το δεύτερο του Leigh Griffiths ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 5-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όμως το …μαρτύριο είχε και συνέχεια για τους Accies. Δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-0. Ο James Forrest (που είχε μπει στη θέση του Simunovic στην έναρξη του β’ μέρους έκανε το 6-0 στο 53’ για να κάνει ha-trick o Griffiths στο 54’. Ευτυχώς για τους Accies ο πρώτος σκόρερ της Celtic έδωσε στο 65’ τη θέση του στον Carlton Cole. Η Hamilton κατάφερε πάντως να σημειώσει το …γκολ της τιμής στο 73’ με τον Eamonn Brophy σε μια εφιαλτική βραδιά για τους Accies. Το τελικό 8-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με γκολ του Callum McGregor.