Ζόρια για Hamilton και Queens

Ηamilton και Queen of the South χρειάστηκε να σκοράρουν στο τέλος για να επικρατήσουν δύσκολα με 3-1 εκτός έδρας των East Kilbride και Stenhousemuir στον Ζ όμιλο του League Cup. H Ηamilton της Premiership προηγήθηκε με βολίδα του Darian MacKinnon στο 39’, όμως η πρωταθλήτρια της Lowland League, East Kilbride, ισοφάρισε στο 69’ με πέναλτι του Sean Winter. Ο Louis Longridge έδωσε στο 81’ το προβάδισμα στους Aaccies για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 ο Ali Crawford στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Stenhousemuir της League Two προηγήθηκε της Queen of the South της Championship με πέναλτι του Mark McGuigan στο 16’. Το πέναλτι είχε κερδίζει ο Martin Scott από τον Shaun Rooney. O Stephen Dobbie ισοφάρισε στο 69’ για την Queens κι ο Rooney εξιλέωθηκε για το πέναλτι που έκανε δίνοντας το προβάδισμα στο 83’. Δύο λεπτά αργότερα ο Dobbie πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας στο 85’ το τελικό 1-3.